Hakkımızda

Hakkımızda

Hapkap, 2022 yılında Ecz. Ozan Barın Özel tarafından eczaneler , hastaneler gibi çeşitli sağlık kurumlarında çağdaş, yenilikçi bir ambalajlama sistemi ile hizmet sunma fikri olarak ortaya çıkmıştır. Hapkap, Celal Bayar Üniversitesi Teknokent’te; PlastOmega Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Manisa PDA İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. iş birliği ile sağlık sektöründe ambalajlama ve bilişim alanında Ar-Ge çalışmalarına devam etmektedir. 


Ecz. Ozan Barın ÖZEL, motivasyonunu şu şekilde anlatmaktadır. 


‘Hapkap’ ın tasarlama  sebebim, dedemin hastalıklarıydı. Dedem, hem geriatri hem polifarmasi hasta grubunda olduğu için ilaçlarının kullanım zamanlarını ve ilaçların biçimlerini birbirine karıştırıyordu. Bu tarz karışıklıklarda dedemi, ilaçların yarattığı istenmeyen etkilerden ötürü acile götürmek durumunda kalıyorduk. Acilden çıktığımızda, başta babaannem olmak üzere; dedemin ilaçlarının takibini artık ailecek yapmaya başlamıştık. Bu takibi bütün aile yapmamıza rağmen bizim bile aklımızda birkaç sefer ‘Kalp ilacını verdik mi,bu içtiği diyabet içindi değil mi,bugün x ilacından 50 mg mı alıyordu?’ gibi sorular oluşmuştu. Yani dedeme hak vermeye başlamıştık. Gerçekten polifarmasi hastalarının işi çok zordu. Yaşlarının ilerlemesiyle daha özel bir grup olmaları da cabası… İşte benim hikayem de tam burada başladı. Dedem gibi milyonlarca polifarmasi hastasına ve ilaç alma zamanında veya dozunda sıkıntı yaşayan dünya üzerindeki her insana tedavileri konusunda  çözüm üretmek istedim. İlaçları ile oluşabilecek sıkıntılara bariyer olmak için HapKap’ı yarattım. İlaca karşı önyargıları kırmak istedim. Tedavi planının nasıl daha eğlenceli olabileceği üzerine kurgular kurdum. Tabi ki bunların hepsini eczacı kimliğimle oluşturdum.’’


Kişiye Özel Ambalajlama Sistemi

Hapkap ile ilaç veya katı dozaj formunda olan herhangi bir ürün, kişiye özel olarak tekrar paketlenebilir. Hapkap’ın ön yüzünde kullanacak kişinin şahsi bilgilerinin yazılacağı bölüm mevcuttur. Arka yüzündeki ‘İçerik Bilgisi’ bölümüne, kullanıcının görmesini istediği notlar eklenebilir. 


İlacın Raf Ömrü 

Hapkap’ta olan ambalajlama sistemi ile ilacın veya katı dozaj formundaki ürünün orijinal ambalajındaki stabilitesi ve raf ömrü korunmaktadır. 


Çoklu Dil Desteği 

Hapkap ambalajlama sisteminin çoklu dil desteğiyle tüm ilaçların / ilaç dışı ürünlerin ambalajlarını Arapça, İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca ve Almanca dil seçenekleriyle oluşturabilirsiniz.


Görme Engelliler İçin Dil Desteği 

Hapkap, ambalajının üzerinde yer alan kabartmalı yapıdaki Braille Alfabesi ile görme engelli kullanıcıların için altın standartta ilaç / ilaç dışı ürün takip olanağı sunar. 


Hasta Takibi 

Hastanın kullandığı ilaçların ve ilaç dışı ürünlerin takibinin hastanın kullandığı üründen maksimum verim alabilmesi açısından çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Hapkap ile kullanıcının kullandığı ürünlerin takibi, en basit şekilde ve kişiselleştirilmiş üstün standartlarda yapılmaktadır.  
Bu noktada ‘Basitleştirmek basit olmak değildir’ prensibini benimsemekteyiz.

 

QR Okuma Modülü 

Hapkap’ı yapmak için kalıp görevi olarak kullanılan ‘FIXTURE’ ün üzerindeki QR kod ile Hapkap’ın yapılışı, kullanılışı vb. gerekli tüm envantere ulaşabilirsiniz. 


Farklı Öğün Seçenekleri

Hapkap, kişinin ihtiyacına göre kullanılması gereken öğünleri 2’li, 3’lü ve 5’li olarak haftalık olarak böler. Haftanın 7 gününü de kapsar. 
Öğünler, Hapkap ekibi tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucunda: 
2x7 için ‘ Sabah – Akşam’ 
3x7 için ‘ Sabah – Öğle – Akşam’
5x7 için ise ‘Sabah (Aç) – Sabah (Tok) – Öğle – Akşam – Gece Yatmadan Önce’ 
olmak üzere 3 farklı ürün modülü olarak belirlenmiştir. 


Kolay Kullanım

Kullanıcı Hapkap’ın üzerindeki bilgileri baz alarak kullanması gereken ürünleri eksiksiz ve doğru bir şekilde takip eder. Doğru zamanda gerekli ürünü kullanır. Arkasındaki ‘İçerik Bilgisi’ bölümü sayesinde gerekli uyarıları daha kolay hatırlar. 


Kolay Paketleme

Hapkap’ı hazırlayan kişi internet sitesindeki ve FIXTURE’un üzerindeki QR kod ile açılan bağlantı video ile ambalajlamanın nasıl yapıldığını adım adım takip edebilir. Hapkap, uygun koşullar içinde ,temiz bir ortamda hazırlanmaktadır. Hazırlayan eczacı , temizlik ve hijyen konusunda gerekli titizliği sağlamalıdır. Hapkap minumum süre ile hazırlanması için en uygun şekilde tasarlanmıştır. Hapkap, ilaçların doğru ve verimli bir şekilde paketlenmesini amaçlar. Hapkap’ı hazırlaması oldukça kolaydır. Herhangi bir otomasyon gerektirmemektedir. Tek kullanımlıktır.


Patentli Ürün 

Hapkap, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan onaylı ‘Faydalı Model’ patent ve ‘HAPKAP’ adıyla ‘Marka Tescil’ belgesine sahiptir.