Blog

OTC ÜRÜN VE AKILCI İLAÇ KULLANIMI NEDİR? OTC ÜRÜN VE AKILCI İLAÇ KULLANIMI NEDİR? Ecz. Eylül Bakan eczacılıkta çok sık karşılaştığımız 'OTC ürün ve Akılcı İlaç Kullanımı' kavramlarını anlatıyor.
Ecz. Eylül Bakan
Ecz. Eylül Bakan 2023-08-13
TEDAVİ UYUNCU VE HASTA BAKIMINDA ECZACININ ROLÜ TEDAVİ UYUNCU VE HASTA BAKIMINDA ECZACININ ROLÜ Ecz. Güldane Çetin 'İlacı en iyi eczacılar bilir. Akılcı ilaç kullanımında eczacının, doktorun, hemşirenin ve diğer hasta bakıcıların rolünün önemini vurgulayan Ecz. Güldane Çetin, farmasötik bakımda farmakoekonominin ve hastada tedavi uyuncunun arttırılmasında Hapkap kişiye özel ilaç ambalajlama sisteminin devrim niteliğinde olduğundan bahsediyor.
Ecz. Güldane Çetin
Ecz. Güldane Çetin 2023-08-14
ECZACILIĞA DEĞER KATAN UNSURLARA BAKIŞ: MİMARLIK VE ECZACILIK ECZACILIĞA DEĞER KATAN UNSURLARA BAKIŞ: MİMARLIK VE ECZACILIK Efendioglu Yapı & Mimarlık kurucularından Mimar Mert Efendioğlu, eczacılık sanatıyla mimarlık sanatının harmonisini anlatıyor. Eczanenin içerisindeki iyi bir tasarımın, hizmet kalitesini ve eczacının verimliliğini arttırdığını vurguluyor.
Mert Efendioğlu
Mert Efendioğlu 2023-08-14
ALZHEİMER VE GERONTEKNOLOJİ ALZHEİMER VE GERONTEKNOLOJİ Özellikle artan refah seviyesi ve uzayan yaşam ömrü ile beraber nörodejenaratif hastalıklar çağımızın hastalığı olarak görülmektedir. Bu tip hastalıklar enflamasyon kaynaklı olmaktadır. Genellikle nöroenflamasyonu engellemek için hasta ilaçlarının yanında farklı OTC grubu ürünler kullanabilmektedir. Hastanın kognitif fonksiyonlarının azalması yaşam kalitesini etkilemektedir. Ecz Miray Gökcan bu yazısında Alzheimer hastalığı ve Geronteknolojiden bahsediyor.
Ecz. Miray Gökcan
Ecz. Miray Gökcan 2023-08-14
FARMASÖTİK BİYOTEKNOLOJİ: YARININ İLAÇLARINI GELİŞTİRMEK FARMASÖTİK BİYOTEKNOLOJİ: YARININ İLAÇLARINI GELİŞTİRMEK Yeni Biyoteknoloji Araştırması, Hastalık Tedavilerinde Devrim Yaratabilir. Bilim insanları, farmasötik biyoteknolojinin gücünü kullanarak hastalıkların tedavisinde yeni yöntemler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Rekombinant DNA teknolojisi ve gen düzenleme gibi ileri tekniklerle geliştirilen yeni ilaçlar, hastalıklara karşı mücadelede yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Ayça Çetinkaya liderliğindeki ekip, bu teknolojilerin sağlık sektöründeki yaklaşımları nasıl dönüştürebileceğine dair kapsamlı bir inceleme yayınladı.
Ecz. Ayça Çetinkaya
Ecz. Ayça Çetinkaya 2023-08-23
ECZ. TUNA KAHRAMAN'IN GÖZÜNDEN BİR HASTA HİKAYESİ: İLAÇLARI UNUTMAK ARTIK TARİH OLDU! ECZ. TUNA KAHRAMAN'IN GÖZÜNDEN BİR HASTA HİKAYESİ: İLAÇLARI UNUTMAK ARTIK TARİH OLDU! Ben Ecz. Tuna Kahraman, işine aşık ve yenilikleri yakından takip eden bir eczacıyım. Eczanede her gün onlarca insanla karşılaşıyorum ve onların yaşadığı güçlükleri ilk elden gözlemliyorum. Ancak geçtiğimiz hafta yaşadığım bir deneyim, tüm kariyerim boyunca karşılaştığım en etkileyici hikayelerden biriydi.
Ecz. Tuna Kahraman
Ecz. Tuna Kahraman 2023-08-22