Sık Sorulan Sorular

Hapkap nedir? 

Hapkap, katı dozaj formunda olan ilaçlarda veya ek desteğin paketlenmesinin gerektiği her alanda, ilaçların doğru zaman ve sırayla kullanılmasını sağlayan ürün ayırıcı ve gruplayıcı ambalaj yapılması ile ilgilidir. Hapkap, kullanıcıya özel hazırlanır. Tek kullanımlıktır. Hapkap’ın ön tarafında, kullanacak kişiye ait bilgiler ve Hapkap’ın geçerlilik tarihi yer alır. Arka tarafında ise ‘İçerik Bilgisi’ bölümü bulunur.. Bu bölümler tamamen kişinin ihtiyacına özel olarak tasarlanır. Tarif edilen prospektüse göre ilaçlar veya ilaç dışı ürünler yeniden paketlenir , üzerindeki bilgiler kişinin ihtiyacına göre doldurulur. (Kişinin kimlik bilgileri,  süt ile tüketmeyiniz, greyfurt suyu içmeyiniz, bol sıvı tüketiniz, dik durunuz vb. uyarılar ile)


Hapkapın faydaları nelerdir? 

Hapkap’ın paketleme, etiketleme ve sarf malzemesi çözümleri ile hastaların tedaviye uyuncu artar. Hapkap’ın kullanımıyla işletme personeli zaman kazanır, işletmenin iş akışı hızlanır ve cirosu artar. Hapkap’ın içerisine konulan ürünler, orijinal ambalajına en yakın şekilde belirlenen sürede muhafaza edilir. Pratikliği sayesinde katı oral dozaj formunda bir veya birden çok ilaç kullanan herkes rahatlıkla kullanabilir. Hem hazırlayan kişi hem kullanan kişi tedaviyi rahatlıkla takip edebilir. Üzerindeki ‘Hazırlayan’ kısmına marka yerleştirilebilir. Böylece Hapkap’ı hazırlayan firmanın adının görünmesini sağlar.


Hapkap kimler için uygundur? 

Hapkap, özellikle polifarmasi ve geriatri hasta grubu için üst kalite bir hizmet sunar. Palyatif bakım gören hastaların bakıcılarının iş yükünü azaltır. Birden fazla gıda takviyesi kullanan veya bu gıda takviyelerinin yanında eş zamanlı olarak ilaç da kullanan hasta grubu için uygundur. Katı oral dozaj formunun kullanıldığı her alan için Hapkap kişiye özel hizmet sunar.  


Hapkap nasıl yapılır? 

Hapkap’ı bir sağlık profesyonelinin hazırlaması uygundur. Öncelikle kişi bilgilerini içeren kart alınır. Kişi bilgileri, son kullanma tarihi ve hazırlayan kısmı doldurulur. Arka yüzeydeki içerik bilgisine gerekli notlar eklenir. Bu işlem bitince kişi bilgilerini içeren kart, fikstür kılavuzun üzerine oturtulur. Kartın iç yüzündeki öğünleri gösteren yapışkan kağıt çekilir. Bu kağıdın çekilmesiyle yapışkanlı bir yüzey ortaya çıkar. Bu yapışkanlı yüzeye blister parçası, uygun şekilde fikstür kılavuz yardımıyla oturtulur. Ardından kişiye özel tabletler ve kapsüller blisterin yuvalarının içine gün/öğün bazında yerleştirilir. Günlerin ve öğünlerin yazdığı yüzün yanında bulunan yüzdeki yapışkan kağıt çekilir. Aliminyum folyo içeren yapışkan yüzey açığa çıkar. Bu aliminyum folyo içeren yapışkan yüzey diğer yüzeyin üzerine doğru kat izleri takip edilerek katlanır. Nazik hareketlerle biraz baskı yapıldıktan sonra Hapkap kullanıma hazırdır.

 

Hapkap görme engelliler için uygun mudur?

Kişiye özel hazırlanan blister kartın üzerinde braille alfabesi bulunduğu için görme engellilerin kullanımına uygundur.

 

Hapkap kişiye özel olarak mı hazırlanır?

Hapkap kişiye özel olarak hazırlanır ve tek kullanımlıktır.


Bir adet hücrenin içerisine kaç adet tablet/kapsül sığabilir? 

Bir hücrenin içerisine ortalama 8 adet tablet sığmaktadır.